Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vystavovaní psa

Kdy vyrazit poprvé na výstavu?

Poprvé můžete na výstavu už se štěňátkem od 4. měsíce věku. Na štěňátka se na výstavě berou ohledy a nemusíte se bát, že by se po vás chtělo něco, co nezvládnete. Samozřejmě ale i předvedení může mít vliv na umístění na výstavě a proto je dobré nastoupit do kruhu s pejskem, který se alespoň trochu umí předvést.

Jak se připravit?

Ve výstavním kruhu zpravidla bývá více psů najednou, ale vždy záleží na konkrétním plemenu psa a také na atraktivnosti konkrétní výstavy. Je tedy dobré, aby vás pes vnímal i v přítomnosti jiných lidí a psů a neutíkal za nimi. Pro udržení pozornosti si můžete pomoci pamlskem, zejména pak u štěňat a mladých psů.

Rozhodčí na výstavě posuzuje psa v pohybu, tedy v klusu a v postoji. Pokud pejsek nebude chtít vydržet stát na místě nebo bude při pohybu neustále skákat na páníčka, pak bude pro rozhodčího těžké psa správně posoudit. Kromě postoje a pohybu se rozhodčí soustředí i na plnochrupost a skus zubů. Dále pak na fyzickou kondici, proto by na sebe měl pejsek nechat od cizího člověka sáhnout.

Po celou dobu ve výstavním kruhu musí být všichni psi na vodítku. Ideální je použít přímo výstavní, tzv. předváděcí vodítko. Jedná se o slabé, nevýrazné vodítko, které nijak neovlivňuje vzhled a postavu psa.

Tipy a rady

Co vás na výstavě čeká, to už tušíte. Ale jak třeba více zapůsobit na rozhodčího, jak udělat pejskovi výstavu zábavnou a jak si to s ním společně užít? Takové věci většina majitelů psů zjistí až zkušenostmi. My se s vámi alespoň o nějaké rady podělíme.

V první řadě jde na výstavě o psa, který by měl být perfektně upravený. Některá plemena je potřeba upravit výstavním střihem, jiná plemena mají srst, kterou je třeba česat a u některých postačí, když dohlédneme, aby se pes nezašpinil. Vhodné je psy před výstavou vykoupat, ale v závislosti na dané plemeno musíme zvážit, zda je vhodné koupat den před výstavou nebo raději 2-3 dny předem.

Kromě upraveného psa by měl i psovod být slušně oblečen. V závěrečných kruzích a na světových výstavách jsou k vidění dámy v kostýmcích a pánové v saku. V ČR a zejména na menších výstavách to bohužel běžně k vidění není, kdyby tomu tak bylo, věřím, že to pozdvihne výstavy na vyšší úroveň. Ať už se rozhodnete obléci jakkoliv, myslete na to, že jste neustále se psem a ten by měl vyniknout. Pokud tedy budete vystavovat černého psa a stát za ním v černém oblečení, nebudou pořádně vidět linie psa. Proto tedy vybírejte barevně kontrastní oblečení a určitě se nebojte vytáhnout ze skříně i barevné kousky.

Pamatujte, že jste na výstavě a ne na zkouškách, nemáte tedy předepsané, co smíte a nesmíte říkat a kdy a jak můžete odměňovat. Tedy nebojte se na pejska mluvit, chválit ho a odměňovat. Samozřejmě není dobré odměnit ho pamlskem zrovna ve chvíli, kdy chcete ukazovat zuby, ale můžete dát pamlsek třeba při správném postavení do výstavního postoje. Když má pejsek stát, můžete vedle něj stát nebo klečet, můžete upravit a pohladit. Čím klidnější pohyby budete dělat vy, tím více v klidu bude váš pes.

Může se stát, že budete v kruhu ve dvou a vše půjde rychle, ale také se může stát, že vás tam bude 15 a posuzování se protáhne. Zpočátku rozhodčí posuzuje všechny psy najednou, pak ale každého jednotlivě a toho můžete využít pro sebe a svého psa. Nemusí v tu chvíli pes krásně stát a čekat, můžete ho uvolnit, podrbat, odměnit a třeba i něco nenápadného pocvičit. Není důvod se na výstavě stresovat, nemáte co zkazit. Buďte tam se svým psem a pro svého psa. Jednoduše si to užijte!